Naši žáci navštívili partnerskou školu v Turecku

Ve dnech 12.-18. května 2024 navštívila skupina osmi žáků a žákyň z II. stupně v doprovodu dvou učitelů partnerskou školu Zagnospasa Ortaokulu v tureckém městě Balikesir, se kterou již dva roky udržujeme velmi intenzivní spolupráci a organizujeme oboustranné učitelské i žákovské výměnné pobyty. Historicky prvního výjezdu našich žáků do Turecka v rámci evropského vzdělávacího programu Erasmus+ se zúčastnili Erik Bártek, Martin Zřídkaveselý, Šimon Černoch, Deniz Muqa, Amelie Dundáčková, Beáta Ryglová, Sophie Fremelová a Lucie Mastná.   

Cílem jejich návštěvy bylo poznání prostředí tamější školy, města i zajímavých míst v regionu Balikesir, seznámení se s tureckým vzdělávacím systémem, životním stylem, historií a kulturou, ale zejména práce na společných projektových aktivitách s tureckými učiteli a žáky. Týdenní program zahrnoval exkurze a setkání se zástupci vzdělávacích a sportovních institucí v Balikesiru, prohlídku města, exkurzi do výrobny parfémů, přespání na venkově v krásných dřevěných srubech, jednodenní výlet na turisticky vyhledávaný poloostrov Ayvalik spojený s koupáním v moři, ale především dva dny plné sportu, při kterých naši a turečtí žáci absolvovali tři volejbalové tréninky pod vedením paní učitelky Michaely Schnirchové a jeden blok zaměřený na testování fyzických předpokladů pro výběr optimálního druhu sportu pod vedením tělocvikáře Jiřího Marvana, který turecké žáky seznámil s úspěšným českým projektem “Olympijský diplom“. Tyto sportovní aktivity byly natočeny učitelem Informatiky z hostitelské školy Hakanem Semercim, následně budou zpracovány a prezentovány jako instruktážní video pro výuku volejbalu na základních školách a poslouží jako inspirace pro další učitele v Evropě, protože bude volně přístupné na YouTube.

Naši žáci si kromě zajímavých zkušeností, krásných zážitků a dárků přivezli množství fotografií a videí, které zpracují a uspořádají pro své spolužáky prezentace do třídnických hodin, aby je inspirovali a motivovali k dalším mobilitám do zahraničí. Ty pro ně naše škola plánuje zorganizovat v příštích školních letech. Jelikož jsou tyto pobyty hrazeny z fondů Evropské unie, zúčastnit se jich mohou všichni vybraní zájemci, kteří projeví chuť na sobě neustále pracovat, touhu poznávat nové země a získat si v nich kamarády, spolupracovat s nimi na projektových aktivitách, učit se cizí jazyky a o své zážitky obohacovat lidi ve svém okolí.

Michaela Schnirchová, Jiří Marvan