Saša Václavíková vyhrála Republikové finále OV!

O zcela mimořádný úspěch pro naši školu se zasloužila při 14. ročníku Republikového finále Odznaku Všestrannosti žákyně IV.C Alexandra Václavíková, která jako naše historicky první  závodnice dokázala v tomto náročném dvoudenním sportovním klání zvítězit.

Tak jako v předchozích letech, i letos se Republikové finále uskutečnilo v krásném sportovním areálu VUT Technická Brno na Palackého vrchu. V termínu 7.-8. září tu změřilo síly více než 600 sportovců ze 189 českých a moravských škol a jedno osmičlenné družstvo z turecké školy Zagnospasa Ortaokulu Balikesir, která je naší partnerskou školou. Saša nás reprezentovala v kategorii dívek ročníku narození 2013 a po úvodním dnu, kdy byly na programu disciplíny sprint 60m, skok daleký, přeskoky přes švihadlo, hod medicinbalem a shyby na šikmé lavici, patřilo Saše nadějné páté místo. Druhý den se však naše závodnice předvedla ve famózní formě a po absolvování kliků, leh-sedů a trojskoku snožmo z místa poskočila na průběžnou druhou pozici. Jelikož svou nejoblíbenější disciplínu, plavání, měla Saša teprve před sebou, o zisku medaile se od tohoto okamžiku dalo velmi reálně uvažovat. Nejprve si však naše gymnastka a plavkyně v jedné osobě stihla posunout svůj osobní rekord v hodu kriketovým míčkem na 26 metrů a v závěrečném dvouminutovém plavání volným stylem svůj výkon korunovala posunem do čela celkového pořadí, což jí přineslo trochu nečekaný, ale o to cennější triumf, zvítězila o 44 bodů před druhou závodnicí Denisou Kroupovou z Písku a o 361 bodů před třetí Adrianou Moravcovou z Lanžhotu.    

Naším druhým závodníkem byl v kategorii jedenáctiletých chlapců Jan Kreidl, který je od letošního školního roku žákem Biskupského gymnázia, nicméně svou účast si vybojoval v dresu ZŠ a MŠ Brno, Kotlářská. Honza obsadil celkově krásné 5. místo, se kterým by byla většina účastníků velmi spokojená, nicméně Honza pomýšlel taktéž na medailové pozice, avšak tentokrát mu k bronzovému stupínku chybělo 364 bodů. Na vině mohl být náročný sportovní program i účast na školním adaptačním kurzu, ze kterého se Honza vrátil přímo do závodu, ale určitá únava na něm byla přeci jen trochu znát. I tak si rozhodně zaslouží obdiv a poděkování za předvedené výkony a vzornou reprezentaci naší školy.

Velkou raritou letošního ročníku byla účast smíšeného osmičlenného družstva naší partnerské školy Zagnospasa Ortaokulu z Balikesiru, které se účastnilo této akce na základě pozvání Českého olympijského výboru a přijelo především získat nové zkušenosti a přátele. Turecká škola se s projektem Odznaku Všestrannosti seznámila teprve letos v květnu v rámci pětidenní expertní návštěvy tělocvikáře Jiřího Marvana v Balikesiru, který tento projekt tamním žákům a učitelům představil. Ačkoliv turečtí žáci měli s disciplínami Olympijského odznaku minimum zkušeností a jen několik měsíců času na sportovní přípravu, rádi si přijeli porovnat své síly se svými českými vrstevníky a přestože v závodě samotném obsadili až 41. místo, celá výprava odjížděla z Brna velmi spokojená, s množstvím nových nezapomenutelných zážitků nejen ze samotných závodů, ale i ze setkání s vedením školy a žáky na ZŠ a MŠ Kotlářská, kde si získali několik nových mezinárodních kamarádů a přátel.

Jiří Marvan a Michaela Schnirchová